PEDAGOG SZKOLNY- CIEKAWOSTKI DLA RODZICÓW
-
Jak zmniejszać uzależnienie od telefonów?
10/10/2024Jeszcze kilkanaście lat temu osoby odwiedzające kraje takie jak Japonia lub Korea Południowa opowiadały z przejęciem i zniesmaczeniem o dzieciach, które nawet we własnym towarzystwie patrzą w telefony i nie rozmawiają ze sobą lub „rozmawiają”, porozumiewając się przez komunikatory. Dzisiaj taka sytuacja jest powszechna także w Polsce i prawie nikt nie jest już zaskoczony takim widokiem. Mamy do czynienia z uzależnieniem od telefonów (ogólniej od Internetu) i dotyczy to nie tylko dzieci i młodzieży, lecz także dorosłych. Trudno wyobrazić sobie świat bez globalnej sieci, choć jeszcze niedawno tak właśnie było. Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin życia, przynosząc – zabrzmi to banalnie – niezwykłe wręcz udogodnienia. Warto jednak zwrócić uwagę także na jego negatywne konsekwencje, zwłaszcza dla młodych ludzi.
-
Kiedy komputery, telefony i gry stają się pułapką
30/09/2024Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak trudno jest oderwać się od ulubionej gry komputerowej, smartfona lub mediów społecznościowych? To pytanie jest kluczowe w kontekście uzależnień behawioralnych. Uzależnienia te dotyczą naszych zachowań i nawyków. W tym artykule przyjrzymy się, czym są uzależnienia behawioralne oraz jakie wywołują skutki dla naszego zdrowia. Zastanowimy się, w jaki sposób uniknąć wpadnięcia w pułapkę uzależnień behawioralnych.
-
Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży
12/09/2024Zaburzenia odżywiania mogą dotyczyć wszystkich grup wiekowych. W przypadku dzieci i młodzieży są one szczególne niebezpieczne ze względu na okres intensywnego rozwoju fizycznego i psychicznego. Młode organizmy w procesie dojrzewania potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Ważne jest, aby w okresie rozwoju i dorastania zadbać o zdrowe żywienie z odpowiednią kalorycznością, z zawartością białka, witamin i minerałów.
-
„Stres- to brzmi groźnie”
16/04/2024Czasem w poukładanym życiu bywa tak, że spotyka nas coś nieoczekiwanego, zaskakującego. To, jak reagujemy na te nagłe sytuacje zależy od wielu czynników- od naszej osobowości, postawy, od środowiska, w którym przyszło nam żyć i wsparcia psychicznego, jakie od innych otrzymujemy, od systemu wartości jaki wyznajemy.
Stres może być wywołany przez różne sytuacje i wydarzenia na przykład; dla małego dziecka stresem jest opuszczenie bezpiecznego domu i pójście do przedszkola, szkoły, dla jednych matura, dla innych zawarcie małżeństwa, samotność też może wywołać stres, dla niektórych stresem może stać się rodzaj wykonywanej pracy, dla wielu ludzi stresem może być poważna choroba, dla innych śmierć bliskich. -
POCHWAŁY MAJĄ MOC!
26/02/2024Rodzicu !!!
Aby odnosić sukcesy wychowawcze warto zatem nauczyć się dostrzegania pozytywnych zachowań u swojego dziecka. Wymaga to większego skupienia uwagi na jego zachowaniu i włożenia nieco wysiłku w zmianę dotychczasowego sposobu reagowania. -
Jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z trudnymi emocjami?
17/10/2023Dzieci, tak samo jak dorośli, doświadczają różnorodnych emocji, takich jak smutek, złość, lęk czy frustracja. Zastanawiacie się czasem jak pomóc im zrozumieć, co się z nimi dzieje i pomóc im w radzeniu sobie z trudnymi odczuciami? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które mogą pomóc w tej kwestii.
-
ROZWÓJ FIZYCZNY DZIECKA
16/10/2023
-
Jak radzić sobie z krytyką?
13/09/2023Krytyka pojawia się w życiu każdego z nas. Im lepiej jesteśmy przygotowani do poradzenia sobie z oceniającymi uwagami, tym łatwiej jest nam wykorzystać krytykę dla własnego rozwoju. Jak to skutecznie zrobić? Przeczytaj poniższe rady!
-
ODPORNOŚĆ PSYCHICZNA DZIECI
28/02/2023
-
OSZCZĘDZAJ WODĘ !
18/03/202210 prostych sposobów na oszczędzanie wody w domu
Woda stanowi podstawowy składnik wszystkich żywych organizmów i bez niej nie byłoby życia na naszej planecie. Tymczasem, jak alarmują naukowcy, przez ostanie 25 lat ilość wody pitnej na jednego mieszkańca Ziemi spadła o 26%! Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aż 2,1 mld ludzi na świecie nie ma do niej dostępu w miejscu swojego zamieszkania, a ponad dwa razy więcej pozbawionych jest odpowiednich warunków sanitarnych. Dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy zrozumieli, że od postawy każdego z nas zależy czy pozostałe jeszcze zasoby wody ulegną dalszemu zmniejszeniu czy też wspólnie – poprzez edukację od najmłodszych lat i zmianę postaw, uda nam się ten proces najpierw powstrzymać, a następnie odwrócić.
CZYTAJ DALEJ: