JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O KORONAWIRUSIE?
12/04/2020

JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O KORONAWIRUSIE?

Koronawirus w Polsce. Spokój, opanowanie i… prawda! Tylko tak można przekazywać dzieciom informacje o szalejącym koronawirusie. Nie przekazujmy strachu i kłamstw, tylko rzetelnie informujmy. Przy okazji uczmy, jak można się przed Sars-Cov-2 uchronić. O tym, jak rozmawiać z dziećmi o śmiercionośnym wirusie opowiada pedagog Marlena Grajek oraz specjalna książeczka dla dzieci, którą możecie przeczytać w tym artykule.
Marlena Grajek, na co dzień pedagog ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu nie ma wątpliwości, że małe dziecko słyszy wszystko, co się wokół niego dzieje, ale… nie wszystko rozumie. Widzi zamieszanie, podekscytowanie dorosłych, zaczyna odczuwać niepokój. A stąd już prosta droga do lęku i strachu. - Dlatego warto z nim porozmawiać, dać jasny i prosty przekaz o chorobie. Dzieciom należy się wyjaśnienie, na czym polega zagrożenie - mówi Marlena Grajek.
Co najważniejsze? Dajmy się dzieciom wygadać! I pozwólmy zadawać pytania. - Musimy dać dzieciom szanse na zadawanie pytań oraz na szczerą rozmowę. Chodzi głównie o stworzenie świadomej komunikacji między dzieckiem a dorosłym, która będzie pełna fachowej wiedzy - mówi Grajek i podpowiada, że podczas rozmowy musimy być spokojni i opanowani. - Dzieci są spostrzegawcze i szybko zauważą nasz niepokój czy lęk. Odpowiadajmy na pytania nawet na te, które w naszym poczuciu mogą być śmieszne czy banalne, bo przecież jeśli dziecko pyta, szanuje nasze zdanie - mówi pedagog.