AKTUALNOŚCI
-
Ogólnopolski program edukacyjny WYBIERAM WODĘ
10/12/20167 grudnia 2016 r. w naszej szkole przeprowadzono akcję w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,Wybieram wodę’’. Program ten jest realizowany w naszej szkole już drugi rok. Uczniowie podczas zajęć warsztatowych, spotkań z zaproszonymi gośćmi oraz w trakcie wycieczek terenowych mają możliwość poszerzania swojej wiedzy na temat roli wody w funkcjonowaniu organizmów żywych. Tematem grudniowej akcji były następujące zagadnienia: 1. Zapoznanie uczniów z obszarami występowania wody na kuli ziemskiej - praca z mapą świata, globusem, Internetem, 2. Zapoznanie z właściwościami fizycznymi i chemicznymi wody, 3. Doświadczalne sprawdzania stanów skupienia wody, 4. Rola wody w życiu człowieka, 5. Skutki niedoboru wody w organizmie człowieka (co to jest odwodnienie), 6. Znaczenie wody w przyrodzie i w przemyśle, 7. Przyczyny zanieczyszczenia wody i skutki dla życia żywych organizmów (m.in. powstawanie kwaśnego deszczu), 8. Co człowiek może zrobić dla poprawy czystości wód, 9. W jaki sposób oszczędne gospodarowanie zasobami wody wpływa na stan środowiska i budżet domowy. Na te i inne zagadnienia uczniowie szukali odpowiedzi w różnych źródłach (mapy, książki, encyklopedia, Internet). Podczas zajęć warsztatowych wykonali m.in. plakaty, które zaprezentowali na szkolnym apelu. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali zakładki - przypominajki o realizacji programu. Zadaniem dzieci jest przedstawienie na kartoniku znaczenia wody. Zakładka będzie przypominała o tym, że trzeba dbać o czystość wód, bo bez wody nie ma życia. Jest wielkim skarbem - cenniejszym niż złoto.
-
MIKOŁAJKI W KINIE
09/12/2016Uczniowie klas 1-5 Mikołajki spędzili w kinie na ciekawym filmie pt. Magiczne Święta. Dla niektórych uczniów było to wielkie przeżycie, ponieważ po raz pierwszy byli w kinie. Takie wyjazdy to doskonała okazja do bogacenia słownictwa związanego z filmem
-
ŚWIĘTO NIEBIESKIEJ WSTĄŻKI
09/12/2016Uświadomienie dzieciom, jak wygląda przemoc fizyczna i psychiczna, gdzie należy szukać pomocy, gdy jesteśmy świadkami, bądź ofiarami przemocy były celem akcji zorganizowanej w naszej szkole. Uczniowie mieli możliwość oglądania scenek prezentujących naganne zachowania, które mogą nas spotkać w życiu codziennym. Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na uczucia towarzyszące osobom krzywdzonym. Na plakatach propagujących Kampanię Niebieskiej Wstążki wykonanych przez uczniów znalazł się także numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111 - Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
-
ŚWIĘTUJEMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
07/12/2016Dnia 5 grudnia 2016 roku uroczystym apelem uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Uczniowie starali się pokazać, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. To był też wspaniały moment dla samych wolontariuszy, aby pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. Wszak wiadomo, że praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcen
-
WARSZTATY W IZBIE REGIONALNEJ
07/12/2016Uczniowie naszej szkoły mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach i warsztatach organizowanych w Izbie Regionalnej Koła Gospodyń Wiejskich , która znajduje się w budynku naszej szkoły. Ostatnio dzieci uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez panią Stanisławę Oleksy ( znaną artystkę kultury ludowej), podczas których rozwijały swoje umiejętności i zainteresowania związane z tradycjami bozonarodzeniowymi . Pani Stanisławie dziękujemy za cenne informacje i ciekawe propozycje ozdób choinkowych .
-
ZABAWA ANDRZEJKOWA
30/11/201629 listopada odbyły się w naszej szkole ANDRZEJKI. Wszyscy uczniowie bawili się przy starych i nowych przebojach, a młodsi szczególnie cieszyli się z zabaw w kole. Jednak największym hitem andrzejkowego popołudnia okazał się taniec belgijski oraz pokazy członków koła tanecznego. Tego dnia nie zapomniano również o kultywowaniu tradycji pełnej magii i czarów. W pokoju wróżb można było poznać swoją przyszłość. Sił do dalszej zabawy dodawał słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.
-
LEGO WŚRÓD PÓL
29/11/2016Uczniowie klas 0-3 po raz drugi brali udział w warsztatach zorganizowanych przez KLUB GAJA. Tematyka warsztatów dotyczyła różnorodności biologicznej, w szczególności roli zarośli śródpolnych na terenach rolniczych i rolnictwa ekologicznego. Uczniowie dowiedzieli się jaki wpływ mają zmiany klimatu na środowisko naturalne i zanikanie bioróżnorodności. Korzystając z materiałów dostarczonych przez organizatorów uczniowie wykonali piękne plakaty. Kulminacyjnym punktem spotkania było budowanie z klocków lego makiety pól uprawnych z uwzględnieniem zarośli śródpolnych i żyjących tam organizmów żywych. Podczas pracy uczestnicy spotkania poznali różne gatunki drzew i krzewów oraz zwierząt występujących w zaroślach śródpolnych, pracę rolnika, znaczenie takich pojęć jak: korytarz ekologiczny, zmiany klimatu, rolnictwo ekologiczne. W trakcie wspólnej zabawy uczniowie poznawali i utrwalali zagadnienia związane z przyrodą. Warsztaty były jednym z punktów obchodów tegorocznego Święta Drzewa.
-
URODZINY MARCHEWKI
25/11/2016„Na marchewki urodziny zeszły wszystkie się jarzyny” – tak rozpoczęliśmy w naszej szkole marchewkowe świętowanie 18.11.2016 r. , w którym wzięli udział wszyscy uczniowie oraz maluchy z oddziału przedszkolnego. Dzieci ubrane na pomarańczowo przyniosły do szkoły surowe marchewki i poprzez zabawę postanowiły zwrócić uwagę na zdrowotne walory spożywania warzyw.
-
Kampania BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ
23/11/2016Kampania Bądź kumplem, nie dokuczaj W dniach 24 października – 15 listopada 2016 roku w naszej szkole prowadzona była kampania społeczna Cartoon Network Bądź kumplem, nie dokuczaj, nad którą honorowy patronat objął Rzecznik Praw Dziecka, pan Marek Michalak. Kampania ta miała na celu uświadomienie dzieciom, jak bolesne i krzywdzące mogą być niekoleżeńskie zachowania. W trakcie warsztatów uczniowie klas I-III i IV-VI korzystali z eksperckich materiałów na temat radzenia sobie z dokuczaniem opracowanych przez Cartoon Network wspólnie z partnerami dostępnych na stronie http://badzkumplem.cartoonnetwork.pl/#. W kampanii wykorzystano też krótkie filmy animowane przedstawiające problem dokuczania z różnych punktów widzenia. Podczas zajęć uczniowie tworzyli Kodeks Kumpla, który wywieszono na holu szkoły. Otrzymali również ulotki z informacjami, jak radzić sobie z dokuczaniem. W poszczególnych klasach na gazetkach wywieszono Kodeksy Kumpla oraz numery telefonów zaufania Fundacji Dzieci Niczyje. Finałem kampanii był konkurs plastyczny dla klas I-VI, w którym I miejsce przypadło w udziale Wiktorii Wielechowskiej /kl. I/, II miejsce zajęła Ilona Pociecha /kl. III/, III miejsce ex aequo zdobyły Zuzanna Wielechowska /kl. III/ i Katarzyna Krzak /kl. III/. Wyróżnienia otrzymali: Kamila Dutka /kl. III/, Jakub Karkowski /kl. III/, Damian Trzeciak /kl. IV/, Wanessa Jawor /kl. VI/, Aleksandra Rosiek /kl. VI/ i Bożena Siciarz /kl.VI/. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
-
ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCENIA PALENIA TYTONIU
22/11/2016Dnia 21 listopada odbył się w naszej szkole apel z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, który przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Ta, tak ważna dla zdrowia, inicjatywa zrodziła się w USA, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Miało to ich zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do kampanii antynikotynowej dołączył cały świat. W ramach apelu uczniowie klasy piątej i szóstej przekazali najważniejsze informacje dotyczące skutków palenia tytoniu. Następnie wszyscy mieliśmy okazję obejrzeć film edukacyjny o tym nałogu. Wreszcie wysłuchaliśmy wypowiedzi Marcina Dańca, który przestrzegał młodzież przed sięganiem po papierosy.